Theodore Roosevelt Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

Theodore Roosevelt Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında (Kısaca)

(27 Ekim 1858, Manhattan, New York, ABD – 6 Ocak 1919, Cove Neck, New York, ABD)

Amerika Birleşik Devletleri’nîn 26. cumhurbaşkanıdır. Hollanda kökenlidir, kendisinden 31 yıl sonra başkan olan Franklin D. Roosevet’le kardeş çocuğu olur. Daha başkan olmadan önce atlet, yazar, avcı olarak, Küba Savaşı’nda da Theodore «Rough Riders» (Zorlu Biniciler) denilen milislerin önderi olarak ün kazanmış bulunuyordu. Theodore Roosevelt New York’ta doğdu, Harvard Universitesi’nde okudu, genç yaşta siyaset hayatına atıldı, kötülüklerle savaşmaya başladı. Bu arada, idare makamlarındaki rüşvetçilikle, halk yararını düşünmeyenlerle amansız bir savaşmaya girişti.

Bir ara, siyasetten uzaklaşarak, Batı bölgesinde bir çiftliğe çekildi. 1898’de Başkan McKinley onu Bahriye Bakanı yardımcılığına getirdi. Roosevelt daha hareketli bir hayat istiyordu. O sırada çıkan Küba Savaşı’na «Rough Riders» milisinin başında katıldı. Bu savaştan dönüşünde New York valisi oldu, daha sonra da Cumhuriyetçi Parti’den Başkan yardımcısı seçildi. 1901’de McKinley öldürülünce, onun yerine Başkan oldu. 1904’te ikinci defa başkanlığa seçildi.

Theodore Roosevelt parolası «doğruluk» olan bir devlet adamı olarak tanınmıştır. İki devre süren başkanlığı ( 1901-1909) sırasında iç siyasette «korkusuz ve arkasız» bir idare kurmaya çalışmış, bunun yanı sıra dış siyasette de Amerika’ya itibar kazandırmıştır. Panama Kanalı Theodore Roosevelt zamanında açılmıştır. 1905 Rus-Japon Savaşı’nda arabuluculuk ettiği için 1906 Nobel Barış Ödülü Theodore Roosevelt’e verilmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir