Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Thomas Edison Hayatı ve Buluşları

Thomas Edison Amerika’nın Ohio şehrinde 1847 yılından dünyaya geldi.Edison ailesinin taşınmasıyla Michicgandaki Port Huran şehrine yerleştiler ve ilkokuluna burada başladı.Fakar 3 ay sonra okuldan uzaklaştırma aldı ve egitimine 3 yıl boyunca özel bir egitmen tarafından devam etti..Edison kendini 10 yaşlarında iken fizik ve kimyaya merak sardı ve bu tür kitablar okumaya başladı.

12 yaşlarında Edison ailesine yardım etmek amacıyla trende gazete satmaya başladı ve Edison evine kurduğu labotuvarı trenin yük vagonuna taşıyarak çalışmalarına burada devam etmeye karar verdi.Bu sıralarda Michael Faraday “Experimental Research in Electricity” adlı yapıtını okumaya başladı ve kitabdan çok etkilendi.Merakından dolayı Faraday’ın deneylerini tekrarlayarak ve kendi deneylerini yapmaya başladı ve artık yaptığı deneylerin notlarını tutmaya başladı.

Edison 21 yaşındaken yani 1868 yılında kendine bir atolye kurdu ve o yıl geliştirdigi bir oy kayıt makinasının patentine sahip oldu.Ve bu alet aşırı derece ilgi topladı ama kimse bu aleti satın almak istemedi.New York’a yerleşen Edison’un yüzüne bu sefer talih altın borsasının ayarlanmasında kullanılan telgraf bozuldu ve borsa yetkilileri ile anlaşan edison aleti tamir etti.

Western Union Telegraph Company dan geliştirilmekte olan telgraflı kayıt aygıtları üzerinde yetkinleşrime çalısması yapması önerisi aldı ve bir arkadaşı ile Edison Universal Stock Printer şirketini kurdu.Kısa zamanda sattığı patentler maddi durumunu düzelterek iyi bir servete sahip oldu.

Servetiyle hemen bir imalathen kurarak telgraf ve telem aygıtları üretimine başladı.Aradan biraz zaman geçtikten sonra imalathaneyi kapatarak bir araştırma labotuvarı kurmaya karar verdi ve New Jersey’deki Menlo Park ta bir araştırma labotuvarını kurdu artık tüm zamanını yeni buluşlara adıyacakdı Edison.

Edison 1876 yılında Graham Bell’in geliştirmiş oldugu konuşan telgraf üzerinde çalısmalara başladı ve aygıra karbodan bir iletici ekleyerek telefonu icat etmeye başladı.Ses dalgaları üzerinde yaptığı çalışmalardan faydalanarak 1877 yılında sesi kaydedip gramafonu geliştirdi.Edison bu buluşuyla artık uluslar arası bir ünlü olmuştu.

1878 yılında William Wallace icadı olan 500 mum gücündeki ark lambasından esinlenen Edison bu icattan daha ucuz ve güvenli olan bir eletrik lambasını icat etmeye başladı ve işadamlarının destegiyle Edison Electric Light Company şirketini kurdu. Ve 21 Ekim 1879 yılında özel yüksek voltajlı elektrik üreteçlerinden elde ettigi akımla calışan karbon flamanlı ampülü halka tanıttı.1882 yılında artık sokaklar Edison’un icadıyla aydınlanmaya başladı.

Hayatı boyunca 2 kez evlilik yapan edison 6 çoçuk sahibi oldu ve New Jersey de 1931 yılında hayatını kaybetti.İnsanlık tarihin en büyük mucitlerinden biri olarakta bilinmektedir kendisi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir