Thomas More Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Thomas More Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Thomas MoreSir Thomas More (1478 – 1535), tanınmış bir İngiliz yazarı ve siyaset adamıdır. İdeal devlet şeklini tarif eden «Utopia» () adındaki eseriyle ün kazanmıştır. Londra’da doğdu. Oxford Üniversitesi’nde hukuk okudu. 1504’te parlamentoya girdi, Kral VII. Henry’yle ailesine maddi yardımda bulunulması teklifine muhalefet ettiği için kral ile arası açıldı, milletvekilliğinden istifa etmek zorunda kaldı.

VIII. Henry tahta çıktıktan sonra Thomas More da yeniden siyasi hayata döndü. 1529’da Adalet Bakanı oldu. Dinine son derece bağlı koyu bir katolikti. VIII. Henry, karısından boşanmak isteyip de Papa’yla arası açılınca o da görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Kral, İngiliz Kilisesi’ni Roma Kilisesi’nden ayırıp bağımsız bir hale getirmek istiyordu. Bunun için hazırlanan kanun teklifini, daha başka teklifleri Thomas More imzalamak istemedi. Bu yüzden ülkesine ihanet suçundan sanık olarak mahkemeye verildi, 1535’te başı kesilerek öldürüldü. O yıl Roma Katolik Kilisesi Sir Thomas More’u, dini uğrunda hayatını feda ettiği için, «Aziz» ilân etti.

Thomas More «Utopia» (Hayal Ülkesi) adındaki eserinde, toplumun o günkü kurumlarını acı bir dille kınamış, bütün yurttaşlar arasında eşitlik kurulmasını gözeten bir devlet şekli ileri sürmüştür.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir