Tore Ørjasæter Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Tore Ørjasæter Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Tore Ørjasæter; (d. 3 Mart 1886. Skjâk -ö. 29 Şubat 1968, Skjâk, Norveç), balad, halk ve doğa şiiri geleneğine bağlı Norveçli şairdir.

Ørjasaeter’in en önemli yapıtları, birey ile toplumsal mirası arasındaki çatışmayı konu alır. 1941’de toplu yapıtlarının gözden geçirilmiş basımı içinde bir destan üçlemesi olarak yayımlanan Gudbrand Langleite (1913), Brumillom (1920) ve Skuggen (1927; Gölge) adlı kitapları da bu temayı işler, Ørjasaeter’in en güzel şiirlerinden bazıları, bireyin özgürlük ve dayanışma özlemini simgeleyen bir su damlasının denize doğru yolculuğunu anlatan bir dizi şiirden oluşan Elvesong (1932; Irmağın Türküsü) içinde yer alır.

1930’larda Avrupa şiirinde ortaya çıkan modernist eğilimler Ørjasaeter’in yapıtlarına da yansımıştır. Ama, Livet skal vinne (1939; Yaşam Kazanmalı) gibi kitaplarının başlıklarının da gösterdiği gibi, bu dönem yapıtlarında insan ruhuna duyduğu inanç ağır basar. II. Dünya Savaşı’ndan sonra yayımlanan Ettersommar (1953; Pastırma Yazı) ve Klârhaust (1963; Aydınlık Sonbahar) adlı kitaplarında ise, biçimsel açıdan modernist bir çizgiye yöneldiği görülür. Ørjasaeter ayrıca Christophoros (1948) ve Den lange bryllupsreise (1949; Uzun Süren Balayı) gibi bazı oyunlar da yazmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir