Turgay Yıldız kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Turgay Yıldız kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Turgay Yıldız, 3 Mart 1965 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Lise öğrenimini Ankara’da Yıldırım Beyazıt Lisesi’de tamamladı. 1986-1987 öğretim yılında Ankara Üniversitesi D.T.C.F Tiyatro Bölümü’nden mezun oldu.

aslennereli.com

Çeşitli tiyatrolarda oyuncu olarak görev alan Turgay Yıldız, TRT Ankara Televizyonu’nda metin yazarlığı, oyunculuk, program sunuculuğu gibi görevler üstlendi. Flash TV’de dört buçuk yıl (1994–1999) Nargile Kahvesi, Sabah Kahvesi, Bizim Bakkal, Akşam Traşı, Düm Teke Tek isimli programların yapımcılığını ve sunuculuğunu Bahadır Tokmak ile beraber gerçekleştirdi.

Flash TV’de şeytan bunun neresinde isimli müzik programını yaptı ve sundu. Show TV’de yayınlanan Sonradan Görmeler dizisinde 13 bölüm oyuncu olarak görev aldı. BRT Televizyonunda altı ay Teber ile Muteber adlı haftalık kabarenin yazarlık ve oyunculuğunu üstlendi.

Ege TV’de “İyi Egeler” adlı programı yine Bahadır Tokmak ile birlikte sundu. TRT Ankara Televizyonunda Turgay Bostan’ın yönetmenliğinde Bu Toprağın Sesi programında “Beter ile Şeker” adlı dizinin yazarlık ve oyunculuğunu Bahadır Tokmak ile birlikte 3 sene boyunca gerçekleştirdi. Gene aynı yönetmenle “Baba Ocağı” adlı dizide 3sene çalıştı.

TRT Ankara Televizyonu’nun hazırladığı Sevgi Katarı’nın yapımcılığını üstlendiği “Umutla Yaşamak” isimli çocuk sorunlarının konu edildiği programın sunuculuğunu yaptı. ATV için hazırlanan Büyülü Yuva isimli dizinin yazarlığını yaptı.

2005 yılında Abdullah Oğuz’un yönettiği “O Şimdi Mahkûm” adlı sinema filminde ‘Cyrano’yu oynadı.

Avrasya TV’de TÜRK KAHVESİ isimli canlı yayınlanan politik mizah programının yapımcılığı ve sunuculuğunu Bahadır Tokmak ile birlikte gerçekleştirdi.

TRT Ankara TV’si yönetmenlerinden Turgay Bostan’ın yönettiği ve Prof. Dr. Üstün Dökmen’in aynı adlı eserinden televizyona uyarlanan “Komşu Köyün Delisi” dizisinde oyuncu, 8.Bölümden itibaren yazar olarak da görev aldı.

On sene TRT Ankara Radyosu’nun hazırladığı “Hafta Sonu Programı”nda parodi yazarı ve seslendirme sanatçısı olarak görev aldı.

İlk tiyatro oyunu Palyaço Prens önce İstanbul Şehir Tiyatroları’nda iki sene, daha sonra Ankara Devlet Tiyatroları’nda başka isimler adı altında ve iki farklı reji ile üç sene oynadı. “Alaaddin’in Sihirli Lambası” oyunu Devlet Tiyatroları ve İstanbul Şehir Tiyatroları repertuarına alındı. 2013-2014 tiyatro sezonunda “Alaaddin’in Sihirli Lambası” adlı oyunu Erzurum Devlet Tiyatrosu tarafından sergilendi. Aynı oyun, 2014 yılından bu yana İstanbul Şehir Tiyatroları’nda oynanmaktadır.

Turgay Yıldız’ın bu oyunu geçtiğimiz sene üç farklı dalda ödüle layık görüldü. Ayrıca yazarlığa ilk adımını attığı “Palyaço Prens” de İstanbul Şehir Tiyatroları’nda sergilenmiştir.

1993 yılında Sanatolia diğer bir adıyla Ankara Komedi Sahnesi (AKS) Ali Okyar, Hüseyin Gazi İnce, Turgay Yıldız ve Aynur Aksoy (Okyar) tarafından kuruldu. Turgay Yıldız 2019 yılında kurucusu ve ortağı olduğu Ankara Komedi Sahnesi’nden ayrılmıştır.

Turgay Yıldız, halen İstanbul Avcılar Belediye Konservatuarı Tiyatro Bölümü’nde Oyunculuk, Tiyatro Tarihi ve Tiyatro Kuramları derslerini yürütmektedir.

Turgay Yıldız, yılın Hasan Tahsinleri Ödülü, 2 kez Televizyon Oskarı sayılan Cengiz Polatkan Ödülü olmak üzere 30’u aşkın ödül aldı.

Filmleri ve Dizileri :
1997 – Yaşayan Umutlar (Trt 1) (Tv Dizisi)
1997 – Sonradan Görmeler (Show Tv) (Tv Dizisi)
1998 – Halk Hikayeleri (Trt 1) (Tv Dizisi)
2002 – Beter İle Şeker (Trt 1) (Tv Dizisi)
2008 – Baba Ocağı (Trt 1) (Tv Dizisi)
2009 – Komşu Köyün Delisi (Tv Dizisi)
2005 – O Şimdi Mahkum (Cyrano) (Yönetmen: Abdullah Oğuz) (Sinema Filmi)
2005 – Çılgın yuva (TV Dizisi)(Senarist)
2017 – Teber İle Muteber (Brt) (Tv Dizisi)

Tiyatro Oyunları :
• Palyaço Prens (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• İrisi İle Yarısı (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan TURGAY YILDIZ)
• Sevgi Ormanı (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• Sen Seni Bil (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• Annemi Özledim (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• Oyun Adası (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu), yazan: TURGAY YILDIZ
• Hansel ile Gretel (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• CİMRİ (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• Lambanın Sihri Hezarfenin Fikri (Müzikli Danslı Çocuk Oyunu, yazan: TURGAY YILDIZ)
• engelsizsevda.com (Acıklı Güldürü, yazan: TURGAY YILDIZ)
• Nereden Nereye (Seyirlik Kabare yazan: TURGAY YILDIZ)
Memleketimde İnsan Manzaraları
2010 – Engelsizsevda.com
2015 – Alaaddin’in Sihirli Lambası : (Yazarı) – İstanbul Şehir Tiyatroları
2017 – 2020 – Palyaço Prens (Yazarı) – İstanbul Şehir Tiyatroları
2019 – Ülkeyi 7 Cüceler
2020 – Annenizi Özelleştirebilir miyim?

Kaynak:Biyografi.info

 

Kaynak: biyografi info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir