Tycho Brahe Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Tycho Brahe Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Tycho Brahe (Knudstrup 1546- Prag 1601)

Danimarkalı gökbilimcinin gayet renkli bir yaşamı vardı ve bir düello kazasında burnunun bir kısmını kaybetmiş, kendisine altın, gümüş ve balmumundan yeni bir burun yapmıştı. Brahe Kopenhag ve Leipzig üniversitelerinde hukuk ve felsefe okudu. 1560’da bir güneş tutulması gördükten sonra gece göğü ile ilgilendi. Danimarka kralının da yardımıyla 1576’da Kopenhag yakınlarında bir adada bir gözlemevi kurdu ve yirmi yıl süreyle 700’den fazla yıldızın durumlarını kaydetti. Kendisine yardımcı olacak bir teleskop olmadan Brahe astronomi aletleri geliştirdi ve 1577’de bir kuyruklu yıldızı kaydederek yörüngesinin güneşin çevresinde olduğunu kanıtladı.

1562’de Leipzig Üniversitesi’nde hukuk okurken ayrıca astronomi ile ilgilendi. 1571’de Danimarka’ya dönerek astronomi gözlemlerini sürdürdü. 1572’de Koltuk (Cassiopeia) Takımyıldızı içinde Nova adını verdiği yıldızı gözlemledi. 1573’de bu yıldızla ilgili olarak De Nova Stella Anni 1572 (1572 yılının yeni yıldızı üstüne) adlı eseri yazdı. 1574’de Kral II. Friedrich’in çağrısı üzerine Kopenhag Üniversitesi’nde astronomi dersleri verdi. 1576’da kral çalışmalarını rahatça sürdürmesi için Hven Adası’nı ona bağışladı. Kralın desteğiyle burada Uraniborg Şatosu’nu yaptırdı.(1580) Daha sonra ek olarak bir basımevi (1884), bir kağıt üretim atölyesi (1892) ve Stjenneborg (Yıldızlar Sarayı) adı yeni gözlemevi yaptırdı. Hven Adası’nda iken 1577’de yer gün merkezli evren kuramını geliştirdi. 1588’de Friedrich’in ölümü üzerine yeni kral IV. Christian ödeneği kesince Kopenhag’a gitti (1597). Habsburg Hanedanı’ndan II. Rudolf’un çağrılısı olarak gittiği Prag’da (1599) kuramı üzerine düzenlemeler yaparak Ay’ın enlem ve boylam hareketlerindeki düzensizlikleri ve yörünge üzerindeki salınımlarını saptayıp sabit yıldızlara göre konumu belirledi. 777 sabit yıldızın konumunu kapsayan katalog hazırladı. Ölümü üzerine çalışma arkadaşı Kepler’in bıraktığı notlardan yararlanarak bu kataloğun içeriğini 1000 e yükseltti. Mars gezegenine ilişkin gözlemleri, Kepler’in gezegenlerin hareketiyle ilgili yasasının doğuşuna başlangıç oldu.

Önemli başarısı: İlk doğru yıldız ölçümlerini yaptı 1576-1596. Eserleri: De Mundi Aetheri Recentioribus Phaenomenis (Yıldızlar Küresinde Gözlemlenen Yeni Olaylar 1588)

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir