Usame Bin Ladin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Usame Bin Ladin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Usame Bin LadinUsame bin Ladin servetleri babası Muhammed’in kurduğu inşaat şirketinden gelen zengin bir ailenin 24 erkek çocuğunun en küçüğü olarak Suudi Arabistan’da doğdu.

Suudi Arabistan’da üniversitede okurken İslami politika dünyasıyla ilgilendi. 1979’da SSCB Afganistan’ı işgal edince Bin Ladin Ruslarla savaşmak için Afganistan’a gitti. Afgan direnişini destekledi ve İslami davalar uğruna savaşmak üzere dünyanın her yanından Müslümanları topladı. Bu arada El Kaide adlı bir örgüt kurdu. Örgütün 50 ülkede 5000 üyesi olduğu sanılmaktadır. Bin Ladin 1991’de Sudan’a gidip oradan Yemen ve Somali’deki Amerikan askeri birimlerine saldırılar düzenledi. Amerikan hükümetinin baskısıyla 1996’da Sudan’dan kovulunca yine Afganistan’a döndü. Afganistan’ın köktendinci liderleri orada kendisine terörist eğitimi için bir kamp kurmasına izin verdiler. Bin Ladin Amerika’ya karşı kampanyasına devam etti. Kenya ve Tanzanya’daki Amerikan büyükelçiliklerini bombaladı. 1998’de Amerikalılara ve Yahudilere karşı bir cihad ilan etti.

Usame bin Ladin ve El Kaide’nin 11 Eylül 2001’de dört Amerikan uçağını kaçırıp ikisiyle New York’un Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptırmaktan sorumlu olduğu ortaya çıkmıştır. Ancak son dönemlerde bazı Amerikalı aktivist ve gazeteci-araştırmacılar 11 Eylül saldırılarının arkasında El Kaide’nin değil bizzat Amerikan hükümetinin olduğunu iddia etmektedirler. Üçüncü ve çok tartışmal bir uçak da Pentagon binasına çarpmıştı. Ölü sayısı 3200 olarak saptanmıştır. Bu eylemlerden sonra Amerika’nın terörizme karşı olduğunu iddia edip başlattığı savaş devam etmektedir.

Usame Bin Ladin tüm dünyada yıllarca aranmış ancak 2 Mayıs 2011’de Pakistan’ın Abbottabad kentinde Amerikan özel güçlerinin yaptığı bir operasyon sonucu ailesi ile birlikte yaşadığı evde ölü olarak ele geçirilmiştir. Dünyada hiçbir devletin Usame Bin Ladin’in cesedini kabul etmeyeceğini iddia eden Amerika Hükümeti tarafından cesedi bilinmeyen bir noktadan okyanusa atılmıştır. Usame Bin Ladin öldüğünde 54 yaşında idi.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir