Vasco De Gama Kısaca Hayatı

Vasco De Gama Kısaca Hayatı

Vasco da GamaVASCO DE GAMA, Portekizli denizci (Sines 1460 ? – Hindistan/Koçin 1524). 1492’de kralın hizmetine girerek Fransız korsanlarına karşı düzenlenen bir deniz seferine katıldı. 1497’de Bartholomeu Dias’ın yarım bıraktığı Hindistan araştırma gezisini tamamlamak üzere Kral II. Manuel tarafından seçilmesi sonucu dört gemiden oluşan bir filoyla Lizbon’dan Yeşilburun Adaları doğrultusunda denize açıldı.

Beş ay sonra Ümit Burnu’na dönmesinin ardından doğu Afrika limanlarından Quilmana’ya Mozambik’e, Mombasa’ ya uğrayıp Hint Okyanusu’nu aştı ve 1498’de Hindistan’ın Malabar kıyısındaki Calicut (Kalikut) günümüzde Koşhikode Limanı’na demirlendi. 29 Ağustosta Portekiz’e dönmek üzere yelken açarak yedi ay sonra Ümit Burnu’na kıvrılıp Eylül 1499’da mürettebatının üçte birinden çoğunu iskorbüt hastalığından yitirmiş olmasına karşın, amacına ulaşmış bir denizci olarak Lizbon Limanı’na girdi.

1502’de bu kez Hint Okyanusu’nda Portekiz gücünü kurmak amacıyla 14 savaş gemisinin amirali olarak Hindistan’a doğru yola çıktı. Calicut Limanı’nı top ateşine tuttu. 1503’te Portekiz’e, döndü. 1519’da Vidiguena Kontu unvanıyla ödüllendirildi, 1524’te Kral III. Joâo tarafından genel vali atandığı Hindistan’a döndü, orada öldü.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir