Vedat Milor Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Vedat Milor Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

, NTV prime time’da haftada üç kez yayınlanan ’la Tadı Damağımda adlı programı hazırlamaktadır. Ayrıca 2005 yılından bu yana Perşembe ve Pazar günleri Milliyet Gazetesi’nde köşe yazıları yayınlanmaktadır.

EĞİTİM

Galatasaray Lisesi’nden sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nü yüksek şeref derecesi ile bitirdi. Bir dönem London School of Economics’te eğitim gördü. Amerika’ya Berkeley Üniversitesi’ne gitti, sosyoloji doktorası yaptı. 1986 yılında doktora tezi için bir yıl Fransa’da kaldı. Doktora tezi “Planning and Economic Development in Turkey and France: Bringing the State Back in”, 1990 senesinde Amerika’da, American Sociological Association tarafindan senenin en iyi doktora tezi secildi.

ÇALIŞMA HAYATI

Doktorası bitip askerliğini de yapınca Dünya Bankası’nda işe başladı. İki yıl süren görevinde bir süre de Kemal Derviş’le çalıştı. Orada çalışırken gelirinin yüzde 70’ini şarap alım satımından karşıladı. Brown Üniversitesi’ne, sosyoloji bölümüne asistan profesör olarak çalışmaya başladı. Princeton Üniversitesi’nde Institute For Advanced Study’ye davet edildi, bir yıl misafir öğretmenlik yaptı. Stanford Üniversitesi’nde hukuk okudu. İlk yüzde 10’a girerek bitirdi. Aynı okulda yardımcı profesör olarak çalıştıktan sonra bir ara bir şirketin hukuksal işlerine baktı. Daha sonra Georgia Teknoloji Enstitüsü’nde, öğretim üyeliğine başladı. Milor orada politik ekonomi, İstanbul Koç Üniversitesi’nde ise uluslararası ilişkiler dersleri verdi.

Aslen Konya’lı olan Milor, Linda S. -Milor ile evlidir.

Kaynak:Enson Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir