Veli Ağbaba Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Veli Ağbaba Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Veli Ağbaba

1968 yılında Malatya’da doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini Malatya’da tamamlayan Ağbaba, Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü’nü bitirdi. 

Üniversite yıllarında Anadolu Üniversitesi Öğrenci Derneği kurucu ve yöneticiliği yaptı. Aynı yıllarda Eskişehir Halkevi’ne de üye olarak öğrenci gençlik hareketinin içinde yer aldı. 

Askerliğinin ardından 1993 yılında SHP’ye üye oldu. 1994 yılında Malatya Belediye Meclis Üyesi seçildi ve Türkiye’nin en genç Belediye Meclis Grup Başkanı oldu. 1995 yılında CHP İl Saymanlığı, 1998’de CHP İl Eğitim Sekreterliği ve 4 dönem de CHP kurultay delegesi seçildi. 

18 Ocak 1999’da CHP İl Başkanlığına seçilen Veli Ağbaba, 3 Kasım 2002 seçimlerinde milletvekili adayı oldu. 2003-2005 yılları arasında CHP Yüksek Disiplin Kurulu (YDK) üyeliğine seçilirken, 2004’te CHP Seçim Komitesi Başkanlığı, 2007 yılında da CHP Malatya milletvekilliğine aday adayı oldu. 

2011 seçimlerinde CHP Malatya Milletvekili olan Ağbaba, TBMM Bilim, Sanayi ve Teknoloji Komisyonu Çevre Komisyonu üyeliğinde bulundu. Halen TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu üyesi olan Ağbaba, CHP 34. Olağan Kurultayında Parti Meclisi üyesi seçildi. Ağbaba, 8 Mayıs 2014 tarihinden itibaren CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Ağbaba, evli ve iki çocuk babası. 

7 Haziran 2015 Genel Seçimleri Cumhuriyet Halk Partisi 25. Dönem milletvekili adayıdır.

Kaynakça: tgrthaber

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir