Vernon Louis Parrington Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Vernon Louis Parrington Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

(d. 3 Ağustos 1871, Aurora, Illinois, ABD – ö. 16 Haziran 1929, Winchcombe, Gloucestershire, İngiltere), ülkesinin düşünce yaşamında etkili olmuş ABD’li edebiyat ve öğretmen.
Vernon Louis Parrington

Harvard Üniversitesi’ni bitirdikten sonra College of Emporia ile Oklahoma (Nor-man) ve Washington (Seattle) üniversitelerinde ders verdi (1893-1929). William Morris ile John Ruskin’den, Taine’in eleştiri ilkelerinden ve Popülist Hareket’in siyasal programından etkilendi. Main Currents in American Thought (1927, 2 cilt; Amerikan Düşüncesinde Başlıca Akımlar) adlı kitabında Amerikan edebiyat tarihini yeniden değerlendirdi. The Beginnings of Critical Realism in America (Amerika’da Eleştirel Gerçekçiliğin Başlangıcı) adlı üçüncü cildi tamamlayamadan öldü. Bu çalışmayı 1930’da E. H. Eby yayımladı.

Jefferson yanlısı bir liberal olan Parrington estetikçiliğe ve bilimde seçkinciliğe karşı çıkmış, ekonomik etkenlerin önemi üzerinde durarak önemli düşünce ve duygulan başarıyla aktaran her türlü yazının edebiyat olduğunu savunmuştur. The Corınecticut Wits (1926; Connecticut’lı Dehalar) ile Sinclair Lewis, Our Own Diogenes (1927; Bizim Dioge-nes’imiz Sinclair Lewis) öbür yapıtlarıdır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir