Vyosa Osmani kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Vyosa Osmani kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

4 Nisan 2021 tarihinde Kosova Meclisi’nde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde üçüncü turda 120 üyeli Meclis’te oylamaya katılan 82 milletvekilinden 71 milletvekilinin oyunu alan , Kosova’nın ikinci kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Vyosa Osmani, 17 Mayıs 1982 tarihinde Kosova‘nın Mitrovica kentinde doğmuştur. İlkokul, ortaokul ve liseyi Mitrovica kentinde okuduktan sonra Priştine Üniversitesi Hukuk Fakültesinden mezun olan Vyosa Osmani, yüksek lisans ve doktora eğitimini ABD‘deki Pitsburg Üniversitesinde tamamladı.

aslennereli.com

Gençlik yıllarında Kosova Demokratik Birliği (LDK) partisine katılan Vyosa Osmani, bu partiden birkaç dönem milletvekilliği de yaptı.

Uluslararası hukuk ve ticaret hukuku alanlarında bazı kitap, makale, monografi ve çalışmalar yayınladı.

Evli ve iki çocuk annesi olan Vyosa Osmani, ana dili Arnavutçanın yanı sıra İngilizce, Türkçe, İspanyolca ve Sırpça biliyor.

Kosova Meclis Başkanı olarak görev yapan Vyosa Osmani, eski cumhurbaşkanı Haşim Taçi‘nin 5 Kasım 2020 tarihinde istifa etmesinin ardından cumhurbaşkanlığı görevini vekaleten yürüttü.

Kosova‘da 14 Şubat 2021 tarihinde yapılan genel seçim öncesi Kosova Demokratik Birliği (LDK)’den ayrılan Vyosa Osmani, seçime İktidar partisi Kendin Karar Al Hareketi’nin (VV) adayı olarak katıldı.

4 Nisan 2021 tarihinde Kosova Meclisi’nde yapılan Cumhurbaşkanı seçiminde üçüncü turda 120 üyeli Meclis’te oylamaya katılan 82 milletvekilinden 71 milletvekilinin oyunu alan Vyosa Osmani, Kosova’nın ikinci kadın Cumhurbaşkanı oldu.

Vyosa Osmani, 4 Nisan 2021 akşamı Kosova Meclisinde yemin ederek görevine başladı.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir