Walter Scott Hakkında Bilgi

Walter Scott Hakkında Bilgi

walter scott (15 Ağustos 1771, Edinburgh, Birleşik Krallık – 21 Eylül 1832, Melrose, Birleşik Krallık)

İskoçyalı ünlü bir romancıdır. Edinburgh’ ta doğdu. Babası da ünlü bir yazar olan Scott çocukluğunda bulabildiği kadar kitabı durmadan okuyor, böylece bilgisini ilerletiyordu. 16 yaşındayken kütüphaneler dolusu eseri yutarcasına okumuştu.

Walter Scott hukuk öğrenimi yaparak avukat olduysa da, şiir yazarak ün kazanmak istiyordu. 1802’de yayınladığı «İskoçya Sınırından Şarkılar» adlı eseri başarı kazanınca avukatlığı bıraktı. Arka arkaya yazıp yayınladığı şiir kitapları gerçekten güzel eserler olmasına rağmen, o sıralarda Lord Byron‘un şöhretinin en yüksek noktasında bulunması yüzünden fazla tutunmadı.

Walter Scott şiirleriyle pek başarı elde edemiyeceğini anlayınca roman yazmaya karar verdi. İlk romanı olan «Waverley»i (1814) imzasız yayınladı. Ondan sonra çıkan «Guy Mannering» adındaki romanının başına da imzası yerine «Waverley’in yazarı» diye yazmıştı. Herkes bu adsız romancının eserlerini artık merakla bekler olmuştu. «Antikacı», «Kara Ekmek», «Edimburgh Hapisanesi», «Rob-Roy», «Lammermoore’un Nişanlısı», «Montrose Efsanesi», «Ivanhoe» gibi romanları büyük bir çabuklukla yazıp yayınlıyordu. O kadar kî İngiliz Kralı George, İskoçya’ya gittiğinde, kralı karşılamak şerefi, ünü her yanda duyulmaya başlayan Walter Scott’a verilmişti.

Walter Scott, «Manastır», «Haydut», «Nigel’in Serveti», «Quentin Durward», «Nişanlı», «Napoleon’un » adlı eserlerini de aynı ustalıkla, art arda yazıp yayınladı. Yalnız, bu sonuncusu Fransa’da büyük tepkilerle karşılandı. Bunun sonucu olarak da yayınlayan yayınevi iflas etti. 120.000 sterling borcu on yılda ödemeyi üzerine alan Walter Scott hummalı bir çalışma devresine girdi. Böylece «Bir Büyükbabanın Masalları» ile başladığı romanları arka arkaya çıktıysa da çok çalışması, çabuk yazması yüzünden romanlar değerini gittikçe kaybetti. Üstelik, iki kere de felç geçiren Walter Scott rahat çalışamaz olmuştu. Borcunun yarısını ödeyebildi, geri kalanını da eserlerinin satışı ile kapattı. Böylece fakir bir hayat sürerken Abbotsfort’ta öldü. Eserleri bugün dahi zevkle okunmaktadır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir