Werner Arber Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Werner Arber Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 3 Haziran 1929, Gránichen, İsviçre), 1978 Nobel Fizyoloji ya da Tıp Ödülü’nü, ABD’li Daniel Nathans ve Hamilton Othanel Smith ile bölüşen İsviçreli mikrobiyologdur. Moleküler genetik alanında çalışan bu üç araştırmacı, dev boyuttaki dezoksiribonükleik asit (DNA) molekülünü, kendisini oluşturan birimlerin ayrı ayrı incelenebileceği kadar küçük, ama birimlerin dizilişinde saklı olan genetik bilgiyi koruyabilecek kadar büyük parçalara ayıran enzimleri bulmayı başarmışlardı.

Zürich’teki İsviçre Federal Teknoloji Enstitüsü’nde, Cenevre Üniversitesi’nde ve Güney California Üniversitesi’nde öğrenim gören Arber, 1960’tan 1970’e değin Cenevre Üniversitesi’nde öğretim üyesi, 1970’ten sonra da Basel Üniversitesi’nde mikrobiyoloji profesörü olarak görev aldı.

1950’lerin sonları ile 1960’ların başlarında birçok araştırmacı gibi Arber de, daha önce Nobel Ödülü’nü almış olan Salvador Luria’nın açtığı yolda çalışmaya başladı. Luria’nın gözlemlerine göre bakteriyofajlar (bakteri hücrelerine yerleşen virüsler), yalnızca konak bakteride kalıtsal değişime (mutasyon) yol açmakla kalmıyor, bu arada kendileri de değişime uğruyordu. Arber’in araştırmaları da özellikle, bakteri hücrelerinde bulunan ve kendisine saldıran virüsün DNA’sını değiştiren koruyucu enzimlerin, örneğin bakteriyofajın DNA molekülünü parçalayarak gelişmesini yavaşlatabilen sınırlayıcı enzimin etki mekanizmasını açıklığa kavuşturmuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir