Wernher von Braun Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Wernher von Braun Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Wernher von BraunWernher von Braun; Alman kökenli ABD’li mühendistir (Almanya/ Wirsitz 1912-ABD/Alexandria 1977).

Zürich ve Berlin teknik enstitülerinde, Berlin Üniversitesi’nde astronomi öğrenim gördükten sonra, kurucu üyelerinden biri olduğu Alman Roket Derneği’nin desteğiyle roketler üzerinde deneysel çalışmalara başladı (1930); iki yıl sonra sıvı yakıtlı roket uzmanı olarak Alman Ordusu’nun hizmetine girdi; 1937’de roket deneyim merkezi B altık Denizi kıyısındaki Peenemünde’ ye taşınınca, oraya teknik yönetici olarak atandı. 1938’de 17.7 km’ye ulaşan A-4 roketini fırlatmayı başarıp bunu geliştirdi (V-2). 1945’te Rus Orduları Peenemünde’ye yaklaşırken, birçok adamıyla Bavyera’ya gidip ABD ordu birliklerine teslim oldu. 1950’de ABD’de güdümlü füze geliştirme bölümünün başına getirildi. 1955’te ABD uyruğuna geçtikten sonra Huntsville’ deki Ordu Balistik Füze Geliştirme ve Kullanma Merkezi’nin başına atandı; burada 320 km erimi olan Redstone Füzesi’ni, ardılı orta erimli Jüpiter’i ve ABD’nin uzaya fırlattığı ilk füze olan Explorer’in bağlandığı Jüpiter – C roketinin montajını, Juno II roketini ve Apollo uzay gemisini fırlatmada kullanılan büyük Satürn roketlerini gerçekleştirdi.

1960’da Ulusal Havacılık ve Uzay Uçuş Merkezi’nin (NASA) yöneticisi oldu. 1972’de NASA’dan ayrılıp Fairc-hild Sanayi Kuruluşları Şirketi’nde başkan yardımcısı olarak çalışmaya başladı.

Başlıca eserleri: Conquest of the Moon (Ay’ın Fethi) 1953; The Exploration of Mars (Mars’ın İncelenmesi) 1956, History of Rocketry and Space Travel (Roketçilik ve Uzay Yolculuğunun Tarihçesi) 1969, Space Frontier (Uzay Cephesi) 1971.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir