Wilhelm Friedemann Bach Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Wilhelm Friedemann Bach Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Wilhelm Friedemann BachWilhelm Friedemann Bach (d. 22 Kasım 1710, Weimar, Saksonya-Weimar – ö. 1 Temmuz 1784, Berlin), Johann Sebastian ile Maria Barbara Bach’ın en büyük oğulları, barok ve rokoko arasındaki geçiş dönemi bestecisi.

Wilhelm Friedemann Bach ilk müzik eğitimini babasından aldı. Daha 10 yaşındayken babası ona tuşlu çalgılar için küçük ve sevimli parçalardan oluşan Klavier-büchlein’ı besteledi. Wilhelm Friedemann Bach keman da çalıştı. 1729’da Leipzig Üniversitesi’ne girdi. 1733’te Dresden’deki St. Sophia Kilisesi’nde orgcu olarak göreve başladığında yoğun beste çalışmaları yapıyordu. 1746’da Halle’deki Liebfrauenkirche’ye geçti. Bu sıralarda ya da belki babasının 1750’deki ölümü üzerine aşırı içki ve bazı başka nedenlerden kaynaklanan birtakım kişilik bunalımları geçirmeye başladı. 1751’de yaptığı geç bir evlilikten sonra durumu iyice kötüleşti; 1753’ten 1758’e değin görevinin değiştirilmesi için uğraştı. 1762’de Darmstadt sarayında bir iş bulduysa da, burada çalışmadı. 1764’te Halle’deki eski görevinden istifa etti; 20 yıl boyunca sürekli çalışabileceği bir iş aradı. Sinirleri iyice bozulmuş, kendine olan güvenini yitirmişti; yeteneklerinin köreldiğini sanmaya başladı. 1744’te Berlin’e taşındı, orada resitaller ve dersler vererek yaşamını zorlukla sürdürdü.

Yapıtlarının büyük bir bölümünü klavyeli çalgılar için parçalar ve kantatlar oluşturur. Ayrıca birkaç senfoni, oda müziği yapıtı ve bir de opera bestelemiştir. Müziği babasının barok üslubuyla, daha yeni olan galant (rokoko) üslup arasında gidip gelmiştir. Uzun yaşamasına karşın besteleri sayıca azdır; bunlarda melodiyi, armoni ve ritmi, çoğu kez coşkulu ve umulmadık biçimde kullanmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir