William Fielding Ogburn Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

William Fielding Ogburn Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 29 Haziran 1886, Butler, Georgia – ö. 27 Nisan 1959, Tallahassee, Florida, ABD), istatistik yöntemlerini sosyal bilimlere uygulama yaklaşımı ve “kültürel gecikme” kavramıyla tanınan ABD’li sosyologdur.

Columbia (1919-27) ve Chicago (1927-51) üniversitelerinde ders verdi. Sık sık işçi-işveren uyuşmazlıklarında arabuluculuk yaptı. Başkan Herbert Hoover’ın ABD’deki toplumsal yönelimleri araştırmak üzere oluşturduğu komiteyi yönetti (1930-33). Toplumsal kuramları niceliksel yöntemlerle doğrulama gereğini vurgulayarak, sosyolojinin toplumsal felsefe ve reform programlarından uzaklaşmasına ve toplumsal olguları inceleyen daha kesin bir bilim olma yönünde gelişmesine yardımcı oldu.

Ogburn’e göre kültürel evrimin temel etkeni, var olan kültürel öğelerin yeni bir bileşimini ifade eden “buluş”lardır. Doğrudan kültürün bir alanını etkileyen bir buluşun öteki alanlara da uyum sağlaması gerekebilir. Bu durumda uyumun zaman alması “kültürel gecikme”ye yol açar. Uzun tarihsel dönemler söz konusu olduğunda genellikle pek fark edilmeyen “kültürel gecikmeler” bazen toplumu bir anda çözülme noktasına getirebilecek ölçüde şiddetli olabilir. Örneğin, sanayi alanındaki büyük bir yenilik bir ulusun ekonomi, yönetim ve toplumsal felsefesini altüst edebilir. Bu karışıklığın sonunda yeni bir dengeye varılır.

Ogburn’ün başlıca yapıtları arasında Social Change (1922; Toplumsal Değişim) ve Meyer F. Nimkoff’la birlikte kaleme aldığı Sociology (1940; Sosyoloji) sayılabilir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir