William Osler Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

William Osler Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 12 Temmuz 1849, Bond Head, Kanada – ö. 29 Aralık 1919, Oxford, İngiltere), tıp öğreniminin düzenlenmesi ve çağdaşlaşmasında önemli rol oynayan Kanadalı hekimdir.

1868’de Toronto Tıp Okulu’nda başladığı öğrenimini 1872’de McGill Üniversitesi’nde tamamladı. Bir yıl sonra, kanda o güne değin tanımlanamayan ve sonradan trombosit adı verilen cisimciklerin alyuvar ve akyuvar gibi bir tür kan hücresi olduğunu gösterdi. 1875’te McGill Üniversitesi’nde profesör oldu, fizyoloji ve patoloji dersleri verdi. 1888’de, Baltimore’da yeni kurulmuş olan Johns Hopkins Üniversitesi Tıp Okulu’nun ilk tıp profesörü oldu. Burada uzun yıllar boyunca tıp öğreniminin geliştirilmesine katkıda bulundu.

1904’te İngiltere’ye yaptığı bir yolculuk sırasında Oxford Üniversitesi’nden aldığı çağrıyı kabul ederek ertesi yıl burada ders vermeye başladı. 1884’te Londra Kraliyet Hekimler Birliği’ne, 1898’de Royal Society’ye seçildi.

Osler bazı kalp hastalıklarında ellerde ortaya çıkan kırmızı renkli, ağrılı yumruları ve kendi adıyla anılan bir kanama bozukluğunu bulmuştur. Başlıca yapıtı olan Principles and Practice of Medicine (1892; Tıpta İlkeler ve Uygulamalar) sık başvurulan bir ders kitabı olmuştur.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir