William White Howells Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

William White Howells Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

; (d. 27 Kasım 1908, New York kenti, ABD), ABD’li fiziksel antropologdur. İnsan toplulukları üzerine, fiziksel ölçümlere dayanan karşılaştırmalı çalışmalarıyla tanınır. Ayrıca antropoloji ders programlarının geliştirilmesine yönelik çalışmalar yapmış; yapıtları çeşitli dillere çevrilmiş ve ders kitabı olarak da yaygın biçimde kullanılmıştır.

Howells doktorasını Harvard Üniversitesi’nde tamamladı. Burada Ernest A. Hooten ile çalışırken morfoloji araştırmalarına ilgi duymuştu. Ardından New York kentindeki Amerika Doğa Tarihi Müzesi’nin araştırma bölümünde çalıştı ve Wisconsin Üniversitesi’nde ders verdi. Daha sonra 1954’te Hooten’ın ölümüyle boşalan Harvard’ın antropoloji kürsüsünün başına geçti. Harvard’daki Peabody Amerikan Etnografi Müzesi’nde de görev yaptı.

Morfolojik problemlerin formülasyonunda ve çözümünde sayısal yöntemlerin kullanılmasına ve insan toplulukları üzerine yapılan araştırmalarda kafatası ölçümlerinden yararlanılmasına öncülük etti. Bu alanda yapılmış en önemli çalışmalardan olan “Cranial Variation in Man: A Study by Multivariate Analysis of Patterns of Difference Among Recent Human Populations” (İnsanda Kafatası Çeşitliliği: Çokdeğişkenli Analiz Yöntemiyle Günümüz İnsan Toplulukları Arasındaki Farklılıklar Üzerine Bir Çalışma) adlı incelemesinde 17 farklı halkın kafataslarını karşılaştırdı. Okyanusya halkları üzerine de pek çok araştırma yaptı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir