Wladyslaw Szpilman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Wladyslaw Szpilman Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Wladyslaw Szpilman (d. 5 Aralık 1911 – ö. 6 Temmuz 2000)

Roman Polanski’nin filmi Piyanist’de, onun Otobiyografik kitabında kendisinin nasıl soykırımdan kurtulduğu anlatılmaktadır. 

II. Dünya Savaşı sırasında Almanların Polonya’ya saldırması esnasında Varşova’dan kurtulabilmiştir.

Szpilman 1930’ların başında Varşova ve Berlin’de piyano eğitimi aldı. Adolf Hitler, Almanya’da 1933 yılında iktidarı ele geçirince hızla bir ünlü piyanist, klasik ve popüler müzik bestecisi olarak Varşova’ya döndü.

1 Nisan 1935’de Polonya Radyosu’na girdi. Polonya 1939’da Almanlar tarafından işgal edilince Polonya Radyosu yayınını kesmek zorunda kaldı.
 
Nazi liderliğindeki Genel Hükümet Varşova dahil olmak üzere birçok Polonya kentlerinde Getto’lar kuruldu. Szpilmanların evi yoksul kesim alanında olduğu için yeni bir evi bulmaya ihtiyaç duymadı.
 
Wladyslaw Szpilman yoksul kesimde restoranlarda bir piyanist olarak çalışmaya devam etti. Piyano çalma yeteneği sayesinde ancak ailesine destek için yeterli para kazanmayı başardı (babası, annesi, iki kız kardeşi, bir erkek kardeşi ve kendisi).

Varşova sakinlerinin çoğunun sınır dışı edilmesi yürürlükten kaldırılıncaya kadar Szpilman Varşova’nın yoksul kesiminde kaldı.
 
Birkaç kez Almanlar tarafından esir edilmekten ve öldürülmekten kurtuldu fakat Szpilman’ın aile üyelerinin hiçbirisi onun dışında savaştan sağ olarak çıkmayı başaramadı.

Szpilman’ın Polonya radyosundan arkadaşları ve Alman bir ordu subayı olan Wilm Hosenfeld tarafından Varşova’da saklanması için yer bulundu ve bu sayede onların yardımıyla kurtuldu.

Kaynak:Enson haber Biyografi

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir