Yakup Çelebi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Yakup Çelebi Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

YAHYA ÇELEBİ (? – 1389)

XIV. yüzyılda yaşamış bir Osmanlı şehzadesidir. Orhan Gazi’nin torunu, I. Murat‘ın oğludur Küçük yaşından itibaren çok iyi bir öğrenim görmüş, ayrıca idari ve askeri eğitime alıştırılmıştır. Bütün savaşlarda babasının yanında bulunmuş cesareti, kahramanlığı ve iyilikseverliğiyle kendisini herkese sevdirmiştir

1. Murat‘ın son seferi olan Kosova Meydan Savaşı’nda iki kardeş de büyük yararlıklar göstermişlerdi. Düşman yenilip, bunlardan bir kısmı kaçmaya başlayınca, Yakup Çelebi onların peşine takıldı; son artıkları da temizledikten sonra geri döndü. Bu sırada savaş alanını dolaşmakta olan Birinci Murat, yaralı bir Sırplı tarafından hançerlenip öldürüldü. Taht, Yıldırım Bayezit‘e kalmıştı. Ancak Bayezit, Yakup Çelebi’nin tahta ortak olmasından, ya da saltanatı tamamen elinden almasından korkuyordu. Zaten eskiden beri onu kıskanırdı Bu yüzden kardeşi düşmanı takipteyken onu yok etmeye karar verdi.

Düşmanı takipten dönen Yakup Çelebi neye uğradığını anlamadan bir anda yirmi otuz kişinin hücumuna uğradı; kahraman şehzadeyi oracıkta öldürdüler. Yakup Çelebi’nin öleceği sırada: «Bayezit, bana kıydın, dilerim sen de bu tahtın hayrını görmeyesin» diye ağabeyisine beddua ettiği söylenir.

Yakup Çelebi, Osmanlı tarihinde, saltanat hırsı sebebiyle öldürülen ilk Türk prensidir. Bundan sonra bu, kardeş veya yakınları öldürme konusu, kanun niteliğinde bir gelenek olarak XVIII. yüzyıla kadar devam etmiştir.

Yıldırım Bayezit, kardeşinin naa’şını Bursa’ ya getirtmiş ve törenle defnettirmiştir.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir