Yaser Arafat Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Yaser Arafat Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Eski bir Osmanlı zabiti olan Abdülrahman Bey, 1929 yılında Kudüs’te dünyaya gelen oğluna, ‘Muhammed’ adını verdi. Muhammed, Kahire Üniversitesi’nde okudu. Filistinli Öğrenciler Birliği’nin lideri seçildi. Üniversiteden sonra, kısa bir süre, Kuveyt’te inşaat mühendisliği yaptı.

EL FETİH

muhammed, 1958’de El Fetih örgütünü kurdu. Örgütün, İsrail topraklarına düzenlediği vur-kaç eylemlerinde, bizzat yer aldı. Çoban, tüccar, Pakistanlı işadamı ve yaşlı kadın kılığında İsrail topraklarına baskınlar düzenledi. Eylemler sırasında kod adı ‘Ebu Ammar’dı. 1967 Arap-İsrail Savaşı’ndan sonraysa artık bir efsaneydi. Mısır lideri Cemal Abdülnasır, onu desteklemeye başladı. Mısır heyetinin bir üyesi olarak Sovyetler Birliği’ne gitti.

FİLİSTİN KURTULUŞ ÖRGÜTÜ’NÜN BAŞKANI

Bütün örgütlerini çatısı altında toplayan Filistin Kurtuluş Örgütü’nün başına geçti. Filistinli grupların disiplinsizliği, Ürdün’de iç kargaşaya yol açtı. Ürdün güvenlik güçleriyle, Filistin örgütleri arasında yaşanan kanlı çatışmalar, tarihe ‘Kara Eylül’ olarak geçti. Filistin Kurtuluş Örgütü, Ürdün’den Lübnan’a taşınmak zorunda kaldı. Ancak, bu gelişme, Lübnan’daki etnik dengeleri bozdu. Patlayan iç savaş, yıllarca sürdü. İsrail, kargaşa içindeki Lübnan’ı işgal edince , Lübnan’dan da çıkmak zorunda kaldı. Arafat’a ve hareketine, Tunus kucak açtı. En yakın arkadaşı Ebu Cihad’ı, İsrail özel kuvvetlerinin yaptığı bir baskında, Tunus’ta kaybetti.

AMERİKA TANIDI

1987 yılında Filistinlilerin direnişi sokağa döküldü. İntifada, yani ‘direniş’ hareketinin en sıcak günlerinde, tarihi bir adım attı. 1988 yılında Filistin Devleti’nin kurulduğunu ilan etti. Bir ay sonra, İsrail’in, ‘güvenlik içinde var olma hakkını tanıdıklarını’, ve ‘teröre karşı olduğunu’, ilk defa söyledi. Bu açıklamadan birkaç saat sonra Amerikan yönetimi, Filistin Kurtuluş Örgütü’nü, Ortadoğu sorununun taraflarından biri olarak tanıdığını ilan etti.

NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ ALDI

Beyaz Saray’ın zoruyla, Ortadoğu barışı için görüşmeler başladı. Madrid’de açık açık, Oslo’da gizliden gizliye yürütülen görüşmeler, 1993’te sonuç verdi. Oslo’da varılan, Washington’da imzalanan anlaşmayla, İsrail Başbakanı İzak Rabin ve Filistin lideri , 1994 yılında Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Arafat, bir yıl sonra, eskiden gizlice girdiği Gazze’ye, bu kez, Filistin yönetimi başkanı olarak taşındı.

Çabaları hep, Filistin devletini kuracak olan nihai anlaşmayı sağlamaktı. Parkinson hastalığı ile de mücadele etmek zorunda kaldı. 11 Kasım 2004 tarihinde Paris’te vefat etti.

Kaynak:Enson

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir