Yıldız Ünsal kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

Yıldız Ünsal kimdir aslen nereli kaç yaşında hayatı biyografisi

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İzmir Karşıyaka Belediye başkanı seçildi.

Yıldız Ünsal, 1967 yılında İzmir Karşıyaka’da doğmuştur. Tam adı Behice Yıldız İşçimenler Ünsal’dır. Annesi Ayşıl İşçimenler, babası Sadrettin İşçimenler’dir. Beliz ve Muhittin adlarında kardeşleri vardır. İlköğrenimini Karşıyaka Ankara İlkokulu’nda tamamlayan Yıldız Ünsal, ortaokul ve lise eğitimini İzmir Amerikan Kız Lisesi’nde aldı. Sonrasında Dokuz Eylül Üniversitesi İşletme Bölümünde lisans ve Uluslararası İşletmecilik alanında yüksek lisans eğitimini tamamladı. İyi derecede İngilizce bilen Yıldız Ünsal’ın ayrıca Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde lisans eğitimi yaptı.

aslennereli.com

Gençlik yıllarında Karşıyaka Spor Kulübü’nde basketbol oynadı. Sonraki yıllarda yöneticilik yapmakta dahil kulüp ile ilişkisini hiç kesmedi.

İş hayatına 1988 yılında başlayan Yıldız Ünsal, 1999-2013 yılları arasında ise, kendi kurduğu gıda üretimi ve ticareti şirketinde yöneticilik yaptı. Bu süreçte iş dünyasında itibarlı bir yer edinen Ünsal, şehrin ticaret ve sanayi odalarında da aktif görev aldı. Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda meclis üyeliği ve İzmir Ticaret Odası’nda yöneticilik görevlerinde bulunan Ünsal, Ege Bölgesi Sanayi Odası’nın yönetiminde yer alan ilk kadın oldu.

Yıldız Ünsal, Ege Çağdaş Eğitim Vakfı’nın yönetim kurulu başkanı ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Vakfı yönetim kurulu üyesidir.

Yıldız Ünsal, 1992 yılında Altan Ünsal ile evlendi. 2 oğlu vardır.

Yıldız Ünsal, 2018 yılında yapılan genel seçimlerde İYİ Parti’nin İzmir 5.sıra milletvekili adayı oldu ancak seçilemedi.

31 Mart 2024 yerel seçimlerinde İzmir Büyükşehir Belediye başkanı adayı olan eski Karşıyaka Belediye başkanı Cemil Tugay‘dan boşalan yere aday gösterilerek CHP‘den İzmir Karşıyaka Belediye başkanı seçildi.
Kaynak:Biyografi.info

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir