Yuri Gagarin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Hayatı Biyografisi

Yuri Gagarin Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında Hayatı Biyografisi

Yuri GagarinTam adı Yuri Alekseyeviç Gagarin’dir. Sovyetlerin en ünlü kozmonotu ve 1961 yılında ilk defa uzaya çıkan ve dünyamızı ilk defa uzaydan dışarıdan gören ilk insan ünvanını taşımaktadır.

9 Mart 1934 tarihinde Klushino, Rusya’da dünyaya gelmiş ve 27 Mart 1968 tarihinde Kirzhach, Rusya’da hayata veda etmiştir.

Çocukluğu ve Gençliği

Yuri Gagarin’in doğumun gerçekleştiği Klushino kasabası günümüzde Ukrayna sınırları içerisinde kalmaktadır. Sovyetler döneminde ki yaygın bir uygulama olan kollektif çiftliklerinde çalışan anne-babaya sahipti. Özellikle II. Dünya Savaşından ailesi oldukçakötü etkilenmişti. Her iki abisi de Sovyet ordularında çarpışmak üzere askere alınıp Almanya’ya götürülmüş ve savaş sonuna değin geri dönememişlerdir.

Çocukken gittiği okullarda öğretmenleri tarafından yaramaz ancak zeki bir çocuk olarak tanımlanmıştır. Çocukluğunda Yuri Gagarin’i en çok etkileyen olaylardan biriside Kızılordu da pilotluk yapan bir matematik öğretmenine sahip olmasıydı.

Yuri gagarin Saratov’da bir yüksek teknik okuluna başladı. Buradaki okulda okurken hobi olarak havacılık ile ilgilenmeye başladı ancak daha sonra bu hobisi hayatının önemli bir yerini kaplamaya başladı. Havacılık bir tutkuya dönüştü. 1955 yılında pilot oldu ve ardından savaş uçağı eğitimlerine başladı.

Uzay Uçuşuna Hazırlıklar Safhası

Artık uzay yarışının bşladığı dönemlerdi. Tüm Sovyet Rusya taranmış ve uzay programı için uygun 20 aday belirlenmişt. Bu 20 aday arasında Yuri gagarin’de bulunmaktaydı. Yuri uzay programı çerçevesinde yapılan tüm testlerden başarı ile geçti. Son olarak Yuri ile birlikte Geröman Titov arasında bir tercih yapılacak aşamaya gelindi ve Sovyetler Yuri Gagarin’i seçtiler. Bu seçimde sıcakkanlı ve neşeli olan Yuri’nin oldukça soğuk yapılı bir adam olan German Titov’a tecih edildiği söylenir. Sonuçta bir ilk başarılacak ve dünya kamuoyuna daha sempatik bir kişinin lanse edilmesi gerekecekti.

Uzaya İlk Çıkış

Yuri gagarin 12 Nisan 1961 tarihinde uzaya çıkan ve dünyamızı uzaydan gören ilk insan olma şerefine nail olmuştur. Yuri Gagarin’in uzaya çıkarken bulunduğu geminin adı da Vostok 1 idi. Yuri gagarin uzayda iken rütbesi yükseltildi ve uzaydan gelirken öleceği düşünülmüştür ancak yuri gagarin dünyaya sağ salim geri gelmeyi başamış ve dünyaca ünlü bir kişi olmuştur.

Uçuştan Sonraki Dönem

Yuri Gagarin uzaydan döndükten sonra tüm dünyada tanınan bir kişi oldu. Sovyetler Birliğinin başarısının yüzü olan Yuri gagarin tüm dünyayı dolaşmaya başladı. Uzaydan geldikten bir yıl sonra kozmonot yetiştirme merkezinde çalışmaya başladı.

Yuri Gagarin 27 mart 1968 tarihinde hala tartışmalara açık olan bir uçak kazasında hayatını kaybetti. Bu kaza ile ilgili bir çok komplo teorisi hala güncelliğini korumaya devam etmektedir. Ancak bilinen bir gerçek Yuri gagarin’in politikaya atılmaya sıcak bakmasıdır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir