Yusuf Atılgan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Yusuf Atılgan Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Yusuf Atılgan; (d. 27 Haziran 1921, Manisa – ö. 9 Ekim 1989, İstanbul), öykü ve roman yazarıdır. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nde okudu. Fakülteyi bitirdiği yıl (1944) Akşehir Maltepe Askeri Lisesi’nde edebiyat öğretmeni oldu. 1945’te, öğrenciliği sırasında siyasal olaylara katıldığı gerekçesiyle yargılanıp altı ay hapis cezası aldı. Cezaevinden çıktıktan sonra doğduğu yöreye dönüp çiftçilikle uğraşmaya başladı ve en önemli iki romanını bu sırada yazdı. 1976’da İstanbul’a döndü, çeşitli yayınevlerinde redaktörlük yaptı.

Lise sıralarında şiir ve öykü yazmaya başlayan Atılgan, Tercüman gazetesinin yarışmasına gönderdiği “Evdeki” adlı öyküsüyle birinci oldu (1959). 1957-58 Yunus Nadi Armağanı Yarışması’nda ikinciliği kazanan Aylak Adam (1959, 1985) Atılgan’m adını geniş bir çevreye duyurdu. Roman genç bir kentli aydının çözümlemesiydi. Bütün değerlerini yitirmiş, toplumda yerini bulamamış bir aydınlar çevresinde yaşayan roman kahramanı, tek çıkış yolunu sevgide görüyordu. Ona göre sahte değerlerin yaygın olduğu bir toplumda gülünç olmayan tek şey sevgiydi. Öte yandan, çeşitli düzeylerde bireysel sorunları olan kahramanın sevgiyi umutsuzca arayışı, bilinçli olarak kuru ve olgusal bir dille anlatılıyordu.

Yusuf Atılgan Varlık ve a dergilerinde yayımlanan öykülerini Bodur Minareden Öte (1961), çocuk öykülerini de Ekmek Elden Süt Memeden (1981) adlı kitaplarda topladı. İkinci romanı Anayurt Oteli’nde (1973,1987) bir otel kâtibinin cinsel yalnızlığını ve sapıklığını anlatıyordu. Romanın kahramanı Zebercet bilinçlilikten, hatta zihinden adeta yoksun gibiydi. Yapıt, somut bir kişiden çok, psikolojik bir bozukluğun öyküsünü anlatıyordu. Roman 1987’de Ömer Kavur tarafından filme alındı.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir