Zora Neale Hurston Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Zora Neale Hurston Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

;(d. 7 Ocak 1903, Eatonville, Florida ö. 28 Ocak 1960, Fort Pierce, Florida, ABD), ABD’li Siyah kadın yazar ve halkbilimcidir. Harlem rönesansının önde gelen adlarındandır.

On altı yaşındayken gezici bir tiyatro grubuna katıldı. Harlem rönesansı olarak bilinen akımın ortaya çıktığı yıllarda New York kentine yerleşti. Columbia Üniversitesi’nde antropoloji öğrenimi görürken Franz Boas’ in öğrencisi oldu. Vudu (büyü) üzerine etnografik incelemeler yapmak amacıyla Haiti’ye gitti. Bilim adamlarının inceledikleri konulara nesnel bir biçimde yaklaşmaları yolundaki geleneksel görüşü reddederek, kendi kültür mirasına sarıldı. 1931’de Langston Hughes’la birlikte Mule Bone: a Comedy of Negro Life in Three Acts (Katır Kemiği: Üç Perdede Siyahların Yaşam Komedisi) adlı oyunu yazdı. İkinci romanı Their Eyes Were Watching God (1937; Gözleri Tanrı’ya Bakıyordu) büyük ilgi topladı ve çeşitli tartışmalara yol açtı. Hurston, bu kitapta Siyahların aşağı bir ırk olduğu yolundaki efsaneyi reddetti. Ama onları bu efsanenin kurbanı olarak göstermediği için Siyahlarca eleştirildi.

Kendisi de Güney’in küçük bir kasabasında doğan Hurston, yapıtlarında kırsal kesimdeki Siyahların yaşantılarını anlatır. Kitaplarında canlandırdığı kişilerin hemen hepsi, dar bir sosyal çevrede yaşamakla birlikte, zengin Siyah kültürünün izlerini taşırlar. Hurston, Ralph Ellison ve Toni Morrison gibi çağdaş Siyah yazarları derinden etkilemiştir. Otobiyografisi Dust Tracks on a Road (1942; Tozlu Yolda İzler) başlığını taşır. Çeşitli yapıtlarından örnekler içeren antolojisi 1979’da I Love Myself When I Am Laughing and Then Again When I Am Looking Mean and Impressive (Güldüğüm Zaman, Ayrıca Sert ve Etkileyici Göründüğüm Zaman Kendimi Seviyorum) başlığıyla yayımlanmıştır.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir