Deniz Şensoy Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

Deniz Şensoy Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında

, çocuk yaşta yıldızı parlayan genç bir kemancı. Henüz 9 yaşındayken Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası eşliğinde ilk konçertosunu çaldı. Müthiş bir keman performansı sergileyen Deniz Şensoy, tüm dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. 2000 doğumlu olan Deniz Şensoy, lise eğitimini Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları bölümünde yaptı. Deniz Şensoy çocukluğundan bugüne kadar uluslararası platformlarda birçok ödülün sahibi oldu.

Deniz Şensos henüz 5 yaşındayken kemanla tanıştı. Çukurova Devlet Senfoni Orkestrası’nda görev yapan babasının destekleriyle keman konusunda dünyaca tanınan genç bir yetenek oldu. İlk büyük başarısı 10 yaşındayken geldi. Gülden Turalı Ulusal Keman Yarışması üçüncülük ve 13. Uluslararası Mimar Sinan Rotary Genç Müzisyenler Klasik Müzik Yarışması birincilik ödüllerini kazandı. 12 yaşına geldiğinde We Play Together Uluslararası Keman Yarışması‘nda birincilik ödülünün sahibi oldu. Önemli bir müzik yarışması olan 16. Bohdan Warchal Uluslararası Müzik Yarışması‘nda ise ikincilik ödülünün sahibi oldu. Genç kemancı 14 yaşına geldiğinde İş-Sanat’ın Yılın Parlayan Yıldızı ödülünün ve Ohrid Pearl Uluslararası Müzik Yarışması üçüncülük ödülünün sahibi oldu.

Unesco organizasyonu olan ‘Iguazu en concertino’ Uluslararası Gençlik Senfoni Orkestrası’nın üç konser şefinden biri olan Deniz Şensoy, eğitimine Muhammedjan Turdiev ile devam etmektedir.

Deniz Şensoy’un örnek aldığı ve beğendiği kemancılar ise; Sarah Chang, Janine Jansen, Midori, Maxim Vengerov, Hande Küden.

Şu an için hedefinin Kraliçe Elizabeth yarışması olduğunu söyleyen genç kemancıya başarılar diliyoruz.

Her yıl Belçika’nın başkenti olan Brüksel’de keman, piyano, kompozisyon ve şan dallarında düzenlenen uluslararası bir müzik yarışmasıdır. Yarışmanın adı Belçika Kraliçesi Elizabeth’ten gelir. Dünya genelinde, iddialı ve eğitimlerini tamamlamış müzisyenler bu yarışmaya katılıp yarışırlar. Yarışma her sene bir kategoride düzenlenir. Örnek vermek gerekirse bir sene piyano kategorisinde yarışma düzenlenirken diğer sene keman konusunda ya da kompozisyon ve şan dallarından birinde gerçekleşir. Keman ve piyano yarışmalarının finalinde, yayımlanmamış bir konçerto seslendirilmesi yarışmanın en önemli özelliklerinden biridir.

Kaynakça: iyi mi böyle

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir