Kraliçe 1. Elizabeth Dönemi

Kraliçe 1. Elizabeth Dönemi

İngiltere tarihinin en ünlü hükümdarlarından biridir. Kral I Henry VIII. ile Kraliçe Anne Boleyn’ in kızıdır.

Elizabeth’in çocukluğu saraydan uzak, Hatfield malikânesinde geçti, birçok bilginlerden ders alarak yetişti. 1588’de üvey ablası Kraliçe Mary’nin ölümü üzerine, İngiltere Kraliçesi oldu. Kızıl saçlı, ince uzun boylu zarif bir genç kızdı Onun tahta geçmesi İngiltere’de olduğu kadar bütün dünyada sevinçle karşılandı. Elizabeth, çok zeki ve bilgiliydi. Devlet işlerini kısa zamanda kavramakta gecikmedi. Bakanlar, her konuda, Elizabeth’in kendilerinden çok üstün olduğunu kabul etmek zorunda kaldılar. Elizabeth, cesur, aynı zamanda zalim bir hükümdardı; isteklerinin yerine getirilebilmesi için her şeyi göze alabilirdi.

Elizabeth I. İngiltere’de Protestan mezhebinin yayılmasına çalıştı. Bu yüzden de İskoçya Kraliçesi Mary Stuart’la arası açıldı, sonunda Kraliçe Elizabeth, Mary Stuart’ı öldürttü. Aslında akraba olan bu iki kadın hükümdar arasındaki mücadele birçok roman ve piyeslere konu olmuştur.

İngiltere’nin Altın Devri

Kraliçe Elizabeth, Avrupa devletleriyle iyi geçinmeye çalışıyordu. Fakat İspanya Kralı II. Felipe, onunla evlenmek isteyip de ret cevabı alınca onu başka taraftan vurmak istedi. Büyük bir donanma hazırladı, İskandinav memleketlerini de kışkırttı. Uzun bir savaş başladı. 17 yıl süren bu savaşta, İspanya muvaffak olamadı.

Kraliçe I. Elizabeth’in hükümdarlığı sırasında İngiltere altın devrini yaşamıştır. Elizabeth’in ölümünden sonra Mary Stuart’ın oğlu İskoçya Kralı VI. James «I. James» unvanıyla İngiltere tahtına geçti.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir