Henry Morton Stanley Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Henry Morton Stanley Aslen NERELİ , kimdir , kaç yaşında ,biyografisi , hakkında

Henry Morton Stanley

; İngiliz-Amerikan gazetecisi, gezgindir (Galler/Denbihg 1841-Londra 1904).

Liverpool’da bir gemiye kamara bakıcısı olarak girdi (1856). 15 yaşının özeniyle işini çok iyi yaptığı için gözüne girdiği New Orleanslı tacir Henry Morton Tanley tarafından evlat edinildi. Gazeteci olarak ABD’nin batı bölgelerini gezip gördü, Türkiye’ye geldi, İngilizlerin Etiyopya için düzenledikleri keşif gezisine New York Herald gazetesinin muhabiri olarak katıldı (1867), iki yıl sonra gazetesi onu, iki yıldır açık bir haber alınamayan İskoçyalı misyoner David Livingston’u (1813-1873) Afrika içlerinde bulmakla görevlendirdi (Ekim 1869). Tanganika Gölü kıyısındaki Ujiji’de Livingstone ile buluştu (10 Kasım 1871), gereksinimlerini karşılayan yardımları sağladı. Birlikte Tanganika’nın kuzey kıyılarını dolaştılar.

Kısa bir Afrika gezisi daha yaptı, sonra dizanteriden ölen David Livingstone’un (1 Mayıs 1873) İngiltere’de yapılan cenaze törenine, Westminster Kilisesi’ne gömülüşüne katıldı, onun yarım bıraktığı keşifleri tamamlamak kararıyla Zanzibar’a gitti (1874 sonları). Doğrudan batıya bütün Ekvator Afrika’sını geçerek çeşitli buluşları gerçekleştirdi, giderleri iki Amerikan gazetesi tarafından karşılanan bu ikinci büyük gezisinde şimdi adını taşıyan çağlayanları da buldu, Atlantik’e ulaştı (1877). Bundan sonraki araştırmalarını Belçika Kralı II. Leopold’un örgütlediği dernek yararına yaptı (1879-1884), adıyla anılan gölü (Stanley Pool) buldu, Kongo Irmağı’ nın sol kıyı topraklarını derneğe mal etti. İngiltere’ye dönünce (1890) kitaplarını yazdı, evlendi. Avam Kamarası‘ na üye seçildi, sir unvanıyla onurlandırıldı (1899).

Başlıca : Livingstone (L.’u Nasıl Buldum) 1872, Through the Dark Continent (Kara Kıta Boyunca) 1878, The Congo and the Founding of its Free State (Kongo’yu ve Özgür Devletlerini Nasıl Buldum) 1885, In Darkest Africa (Karanlık Afrika’da) 1890, My Dark Companions and their Strange Stories (Kara Derili Yoldaşlarım ve Garip Öyküleri) 1893, Throug South Af rica (Güney Afrika Boyunca) 1898 vb.

kaynak:nkfu

Sen de Yorum yazmalısın bence.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir